Üdv!
A terráriumok esztétikus berendezésénél napjainkban elengedhetetlen kellék az igényes háttérszikla. A küllem mellett a műsziklák lehetővé teszik a jó helykihasználást, a páratartalom fenntartását, és a búvóhely kialakítást is. Az állatkereskedések széles választékban kínálnak eladásra különböző minőségű és árú hátteres terráriumokat, de egy ügyes kezű terrarista otthon is készíthet magának ilyesmit.
A hátterezés egyfajta művészet, ebből kifolyólag "mindenki másképp csinálja". Az általam leírt módszerek nem feltétlenül hibátlanok, és nem is egyetlenek!
"Cucclista":
- Terrárium
- Sziloplaszt
- Habszivacs
- Tapétavágó vagy kés
- Öngyújtó
- Fehércement
- Homok
- Törmelék (későbbiekben bővebben...)
- Nagy ecset
- Keverőbot
- Keverővödör
- Oxidfesték és/vagy Aquakolor színező paszta
- Tejfölös pohár (vagy bármi más műanyag edény)
Előkészületek:
A terrárium üvegének azon részeit amelyeket érni fog a szikla, víz és portalanítsuk le! A háttér nem feltétlenül csak a hátulsó oldalt fogja takarni, kihúzódhat az oldalfalakra és az alsó lapra is, sőt mindenki képzelőerejétől függően akár a tetőre vagy a front üvegre is.
Ha már tiszta a felület a méretre tört vagy vágott habszivacs darabokat sziloplaszttal ragasszuk a kívánt pozícióba. A habszivacs helyettesítésére púrhabot én személy szerint csak elvétve használok (rosszul tapad rá a beton, kényelmetlen a kijuttatása), de ettől függetlenül jó megoldás lehet. Ha a darabok odakötöttek a törési felszíneket öngyújtóval óvatosan pirítsuk meg, hogy a későbbiekben ne morzsálódjon. Ha növényeket szeretnénk majd ültetni a terráriumba, érdemes ezeknek kihagyni helyet a sziklában. Erre a legegyszerűbb megoldás, ha egy tejfölös poharat, cserepet vagy más műanyag edényt ragasztunk valahova és körbefalazzuk szivacsdarabokkal. Fontos, hogy úgy helyezzük el, hogy kényelmesen tudjuk utána ültetni és öntözni a növényeket.
Észben kell tartani azt is, hogy milyen vízigényű növényt akarunk a későbbiekben ültetni bele. Ha nagy vízigényű fajt, akkor maradhat a pohár ép, ha viszont szárazabb körülményeket kedvelőt, akkor érdemes a poháron 1-2 lukat vágni, hogy a felesleges víz elfolyhasson. Praktikus elem lehet még a nagy, napozást segítő párkányok kialakítása is. Ezeket úgy helyezzük el, hogy a tetőhöz közel legyenek, hogy könnyen felmelegedjenek, és lehetőleg a szellőzőrács alá essenek (az UV fény amit használunk -ha használunk- nem jut át az üvegen).
Ha nagy testű állatnak készítjük a sziklát (zöld leguán, varánusz fajok stb) a habszivacsot érdemes "itong" téglával vagy más könnyű, de erős, kőszerű anyaggal helyettesíteni!
A massza:
Ha megvan az alap, jöhetnek az első beton rétegek. Én a következő keveréket használom: fehércement-homok, 1:1 arányban keverve. A fehér cementet azért részesítem előnyben, mert mikor megköt erősebb, mint szürke vetélytársa, és színezni is könnyebb. A jól bekevert massza lekvár állagú, könnyen kenhető, nincsenek benne homok vagy cement göbök. Az így elkészült alapanyagot ecsettel egyenletesen eloszlatva kell felvinni. Érdemes több rétegben kijuttatni a keveréket, mert így könnyebben tudjuk javítani az esetleges hibákat, másfelől egyszerűbb lesz majd a színezés. Figyeljünk arra, hogy a szivacsdarabokon mindenhol legyen beton, mert az esetleges szabad részeket a tücskök kikezdhetik, és egész járatrendszereket készíthetnek a sziklába. Ha már minden habszivacson legalább 2-3mm száraz betonréteg van, jöhet a színezés. Mielőtt ennek nekilátnánk érdemes a felesleges üvegre száradt betont eltávolítani a szikla mellől, hogy ez később ne okozzon színbeli eltérést, ha eltávolítjuk. Ha ez kész, újra bekeverjük a fent említett keveréket, de ezúttal 1/3 arányban teszünk hozzá törmeléket, és festéket is. A törmelék címszó alatt a régről maradt betontörmeléket értem. Ez úgy készül, hogy mikor bekeverek betont a maradék rászárad az edény falára és aljára. Mikor ez megköt csak le kell szedni, össze kell törni és kész a "sitt" ami a későbbiekben a természetes érdesség látszatát fogja kelteni.
Ha nincs ilyen lehetőségünk, megfelel bármilyen apró szemű durva felületű, érdes kavics is. A festéket úgy keverjük bele a masszába, hogy a kívánt árnyalatnál egy kicsit világosabbat kapjunk. Ha mindez megvan; a kész rücskösített, színezett keveréket ecsettel egyenletesen felvisszük a háttérsziklára.
Utolsó simítások:
Ha az érdes rész megszáradt, a fent említett módon le kell szedni a felesleges üvegre száradt részeket, majd jöhet a végső, egyben legkényesebb lépés. Nedvesítsük be a sziklát majd fekete Aquakolor színező pasztával fessünk rá néhány fekete foltot majd ezeket gyorsan, vizes ecsettel terítsük szét a szikla teljes felületén! Fontos, hogy mindenhova jusson, de folyjon is meg rajta, egyszóval ne spóroljunk a vízzel! Nem kell megijedni, ha nagyon sötét lesz először a szikla, száradás közben a nagyja festék lefolyik róla, és csak a mélyedésekben ül meg, az árnyékoltság látszatát keltve. Ez adja majd a végső színt a sziklának. Ha megszáradt, az egészet bő vízzel le kell mosni, hogy az esetleges felesleget eltávolítsuk.
Ha mindez megvan, már csak le kell pucolni az üveget, be kell telepíteni a növényeket és kész is… Ne felejtsük el, hogy a betont száradás közben öntözni kell, hogy ne repedezzen szét. 1-2 repedés nem baj, sőt természetesebbé is teszi a sziklát. Egyedüli problémát az jelenthet, ha nagyon száraz a környezet, mert akkor elválhat a szikla az üvegtől.
Extrák:
Ha már megy a sziklakészítés, a lehetőségek tárháza végtelen. Kialakíthatunk kisebb tavakat, vízeséseket, ultrahangos párásítót, stb stb. A lehetőségeknek csak a pénztárca és a képzelet szab határt. Néhány dolgot azért érdemes észben tartani:
- A beszerelt elektronika kiszedhető legyen! (tisztítás, karbantartás)
- A műszaki berendezéseket csak mi tudjuk mozgatni, az állatok ne!
- Az elektromos berendezéseket szigeteljük le ha kell, mert egy áramütés sem nekünk, sem az állatunknak nem tesz jót.
- A melegedő berendezések megolvaszthatják a szikla alatti szivacsot, így a szikla törékennyé válhat!
- Ha búvóhelyeket is készítünk, ügyeljünk arra, hogy az állat kiszedhető legyen, rossz érzés lebontani egy hátteret egy mögé szorult állat miatt...
Kellemes barkácsolást mindenkinek!
|