Achatina reticulata
Kicsi Achatina reticulata albínó
Felnőtt Achatina reticulata
Főleg Kelet-Afrikából, Tanzánia, Zanzibár, de átterjedt a szomszédos tartományokba is. Dél Afrikában is regisztráltak több száz példányt, valószínűleg 1992-ben egy őshonos emlőssel juthattak oda.
Az Achatina Reticulata egy igen elterjedt példány hazánkban. Ha valaki szeretne nagyra növő Afrikai óriáscsigát, akkor mi ezt a fajtát ajánljuk. Akár 17 cm-re is megnőhet fogságban, bár inkább 13-14 cm a jellemző, helytől függően. Igazán gyönyörű állat, a feje barna, és barna csík fut végig a hátán. A többi testrésze azonban világos fehér vagy fehéres sárga krémszínű és a tapogatóinak a végei is világosabb színűek. A házuk hatalmas, bordázott, míg a ház mintázata márványos. Sárga alapon barnás csíkok vannak benne, melyek néhol összeolvadnak és előfordulnak benne apróbb pöttyök is.
A reticulata egy rendkívül barátságos természetű csigafaj, talán ő szereti legjobban a babusgatást, imádja a simogatást és nagyon szereti beledugni a fejét a csöpögő zuhany alá. Kedvessége és szépsége miatt igen közkedvelt állat a csigatartók körében. A leglátványosabb fejlődést az első 6-8 hónapban éri el, de utána is nő még. Fontos, hogy biztosítsunk elegendő helyet a növekedéshez, és legyen előttük mindig szépia. Nem ajánlott a szülőkkel együtt tartani a kisebbeket, mert előfordulhat, hogy bántják a kicsik a nagyokat.
Az ivarérettséget 6-9 hónaposan már elérheti, de rendszerint csak később kezdenek el pározni és szaporodni. Elég nehezen szaporodnak, és egy évben 2 alkalomnál többször ritkán raknak tojásokat, amiből nem biztos hogy az első alom sikeres lesz. Körülbelül 50-300 tojást rak, de becslések szerint az 500 tojásszám sem lehetetlen. Tojásuk mérete a 0,6-1 cm közötti hosszúságot éri el, átmérőjük kb. 0,789 cm. Tojásainak színe kénsárga. A nagy tojásszám azonban azért megtévesztő, mert sok életképtelen egyed lehet közöttük.
Előfordul, hogy az igazi tojásrakás előtt lepotyogtatnak néhány zsírtojást a föld felszínére, amik terméketlen, puha tojások. Kicsi korukban sokszor össze tudják keverni a rokonával, az Albopictával, de erről az összehasonlításról készítettünk cikket, amit megnézhettek a jegyzetekben. A felnőtt csiga meglepően könnyű ahhoz képest, hogy viszonylag nagy csigáról beszélünk. A fejük igen nagy, ebből kifolyólag szájuk nagy és erős.
Önmagára veszélyes csiga, mivel bátor és nagyon kíváncsi, mindenhova felmászik és könnyen leeshet a terrárium tetejéről illetve egyéb balesetek érhetik. Pont ezért vastag és puha talajra van szüksége hogyha leesne akkor puhára essen.
Kb 25°C az ideális számukra. Egy vizes edényt is javasolt betenni nekik. Nincs szükségük extra világításra, a napfény elég számukra. Esztétikai okokból egy akváriumi lámpa bőven elég. Várható életkoruk 5-8 év.
ALBOPICTÁVAL ÉS FULICÁVAL ÖSSZETENNI TILOS A HIBRIDIZÁCIÓ MIATT!
A reticuláták apexa sárga színű: A columellájuk pedig szintén sárga:
A reticulátának létezik albínó testű színváltozata is, a kicsi albínóról már láthattatok képet a cikk elején, itt pedig a nagyról látható:
Az albínó változat főleg a külföldiek körében igen elterjedt csigafaj. Nem nőnek meg olyan nagyra mint a sima reticuláták, és lassabban is nőnek. Körülbelül 9-12 hónaposan válnak ivaréretté.
2010-ben Csehországba érkeztek albínó csigák Németországból. Nagy részük elpusztult, de néhányat azért sikerült felnevelni. Kb. 10-13 cm-esek voltak.
Mivel a halálozás igen nagy volt, a csigatenyésztő a saját reticulata csigáival pároztatta őket, hogy így új albínókat tudjon létrehozni. Egyenlőre folyamatosan tesztelés alatt vannak a csigák. Szaporodás történt, de a kiscsigák között komoly szelektálásra van szükség, és ki kell választani a legmegfelelőbbeket, hogy albínó utód születhessen. Szerencsére több albínó egymással sikeresen tudott albínó utódokat létrehozni, de náluk is szükség van komoly szelektálásra a megfelelő párosítások kiválasztásához. Vásárláskor ezért legalább 5 csigát javasolt venni és legalább 2 generációs csigákat amik lehetőleg ne legyenek testvérek. Ezzel lehet növelni a sikeres szaporodás esélyét.
Tenyésztési,tartási feltételek:
Ajánlott terráriumi méret: 80x35x35 vagy 100x40x40. A terráriumba szellőző rácsokat érdemes beszerelni, illetve mennyezetre is lyukakat fúrni a megfelelő szellőző méret miatt. Ekkora terráriumban 4-5 állat elélhet. A páratartalom 80-85% között optimális.Talajnak a legjobb valami jó nedvességtartó puha talajréteg, legjobb a kókuszrost, esetleg vegyszermentes virágföld. Dekorációnak a tőzegmoha tökéletesen megfelel a nedvesség tartás miatt. A Reticulata csigákat a többi Lissachatinától el kell különíteni, mert a legtöbbjükkel képes hibridizálni. (talán a leggyakoribb hibrideket fulica csigákkal alkotják)
Tenyésztés:
A tojásokat érdemes keltetőben tartani megfelelő körülmények között, így nagyobb esély lesz arra,hogy kikelnek a csigák. A kikelt csigákat érdemes egy nagy terráriumba helyezni,mert zsúfolt helyen könnyen elpusztulhatnak. Ami még fontos, hogy nehogy túlságosan rányomjuk a talajt a tojásokra mert a kiscsigák megfulladhatnak benne.
A kiscsigák kb. 10-20 nappal lerakás után kelnek ki. Keltetőben 24-25°C-on átlagosan 18 nap alatt kelnek ki. Hogyha a hőmérsékletet megemeljük 26-27°C-ra akkor valamivel rövidebb lesz. 28°C fölé azonban ne emelkedjen a keltetőben a hőmérséklet. A páratartalmat elég 50-60%-on hagyni. A kikelt csigák kikeléskor 0,687 cm-esek, de egy héttel kelés után a felszínre kimászva már 1,033cm-esek lehetnek. Amennyiben sok tojás lesz, érdemes külön nevelő terráriumokba helyezni őket. A kicsiket eleinte elég 50 csiga/terrárium arányba helyezni, később 30 csiga/terráriumba. Végül 10 csiga/terrárium lesz az optimális arány. Nagy eséllyel el is pusztul a csigák nagy része. Ami nagyon fontos, hogy legyen megfelelő kalcium forrás számukra. Minden hiba azonnal megmutatkozik úgy, hogy a csigák nem növekednek megfelelően. Fontos a rendszeres etetés.
Tenyésztési megállapítások:
A következő adatok 2008-ban lettek felmérve.
Életkor napban megadva/Hosszúság cm-ben:
10/1,365
22/2,317
29/2,650
35/3,119
42/3,969
56/4,286
63/4,523
90/4,494
98/5,255
Ezután el lett adva.
Forrás: facebook, AKC- Afrikai óriáscsiga (Achát csiga) Kedvelők Csoportja
|