Szavanna varánusz (Varanus exanthematicus)
A varánuszok e nagytestű képviselője szelídsége miatt már évekkel ezelőtt felkeltette a hazai terraristák érdeklődését.
Ennek az impozáns fajnak az Afrikai kontinens egyenlítőtől északra eső vidéke, valamint az egyenlítői Afrika (Angolától Kenyáig terjedő) szavannás, sivatag közeli területe ad otthont.
Hosszúsága elérheti a 90-110 centimétert. Kissé robosztus testalkatú állat. Erős, karmokban végződő lábai segítségével mozog a talajon, miközben zömök, tompa fejét a magasba emeli. Elágazó, villás nyelvét hosszan kiöltve tájékozódik közvetlen környezetéről. Alapszínük világosbarna, sárgásbarna. A háton, hozzávetőleg a mellső és a hátsó láb közötti szakaszon néhány centiméter átmérőjű világoskék, vagy fehér, az alapszíntől sötétebb árnyalattal körvonalazott foltok diszitik. Hasoldalának erős pikkelyei krémszínűek.
Négy alfajuk ismert, melyeket külső megjelenésük, élőhelyük alapján különböztethetünk meg.
Nagy termetük mellett mozgásigényük is meghaladja az átlagot, ezért viszonylag nagyméretű helyet igényelnek. Egy kifejlett állat részére tapasztalatom alapján 200x100x60 centiméter élhosszúságú terrárium elegendő. A 8/1999. (VIII.13) rendelet 3. számú melléklete alapján azonban 250x150x100 centiméter méretű helyet kell biztosítani.
Aljzatként 5-7 cm. vastagságban finom homokot terítsünk szét. Elszórtan néhány nagyobb követ is betehetünk. Búvóhely behelyezése az állat kiegyensúlyozott viselkedése érdekében elengedhetetlen. Erre legalkalmasabb egy elfektetett, erős legalább 10 centiméter átmérőjű faág. Fürdőmedencét is igényel, melynek használata elkerülhetetlen, mivel az állatok - főleg vedlés idején - fürödhetnek is az edény mérete igazodjon a varánuszunk nagyságához.
Főleg a fiatal példányok esetében szükséges a közvetlen napfény, vagy UV fény biztosítása. A hüllők szempontjából a legmegfelelőbb UV fényt adó termék a Zoo Med Repti Sun típusú gyártmánya.
A terrárium hőmérséklete nappal 28-30 °C, éjjel 24-26 °C legyen. A napozóhelyen
30-40 °C-ig is megemelkedhet a levegő hőfoka.
(Saját kép)
A fogságban tartott állatok nevelése – jó étvágyuknak köszönhetően - egyáltalán nem nehéz. A fiatal varánuszok rovarokat, újszülött egeret, vagy patkányt, földigilisztát, és más egyéb kisebb táplálékot igényelnek. A kifejlett példányok fentieken kívül elfogyasztják a marhahús darabokat, csirkenyakat, egeret, de az 1-2 napos dögöt is megeszik. Falánkságukra jellemző, hogy eleségüket egészben nyelik le. Nem véletlen, hogy megfelelő táplálás mellett rohamosan fejlődnek. A fiatal egyedek testsúlya egy év alatt 5-10 szeresére emelkedhet, hossza pedig megkétszereződhet.
Kifejlett méretüket 3-4 év alatt érik el.
Méretük miatt szaporításuk csak megfelelő nagyságú területen történő elhelyezés esetén lehetséges. Szaporodási idejük júniustól januárig terjed, ezen idő alatt évente egy alkalommal 15-40 tojást raknak le. Az embriók fejlődési ideje 5,5-6,5 hónap. Természetesen mesterséges körülmények között a kelési idő csökken. 27-30 °C esetén 120-170 nap. A kikelt kis varánuszok 6,5-8 centiméter hosszúságúak, szüleik miniatűr másai, és azonnal megkezdik önálló életüket.
A Washingtoni Egyezmény védelme alatt áll, kereskedelme, tartása engedélyhez kötött. (CITES)
(Az írást készítette és az interneten szabad felhasználásra bocsájtotta : Farkas György)
|